U.S.S. Allen M. Sumner DD-692 | |||||
1947 - 1948 |
CO: CDR John William Howard
CDR Thomas C. Edrington III
CDR Dale Mayberry
XO: LT Joseph Brennan
Drachnik
LT Richard H. Johnston, Jr.
LCDR Thomas E. Russell
Officers
ENS Charles Robert Bentley LTJG John Keith Boles ENS W. M. Christiansen ENS Bryan L. Duncan (SC) ENS John Stockton Edwards |
LTJG Ralph Edward Ellenbrand ENS Eugene G. Fleeger ENS John Hnatek, Jr. ENS Donald M. Kirkpatrick LTJG Robert D. McCrary |
ENS Edward Neal McKeen (SC) ENS John Jay Mueller LTJG Gordon Thompson Randall ENS Robert Henry Scarborough, Jr ENS Kent Jules Weber |
Enlisted
FN Robert W. Admision | CK1 Will W. Godwin | SA Leonardo F. Oropeza |
MM2 Charles G. Albin | S1 Robert M. Gomer | SA LeRoy O'Steen |
SK2 Joseph R. Alexander | SF2 Robert A. Goodman | TN Harold L. Overall |
CCSA Antonio Alfano | MoMM3 Russell N. Graham | MM2 Lymond Overstreet |
TA Hobert Allen, Jr | TA Jimmie L. Graves | TN Celestine Pagal |
MM1 Howell H. Allen | SOM1 Ralph K. Griffin, Jr | F1 Forrest E. Pagan |
SN Vernon L. Allen | COX James W. Grimit | F1 Morris Y. Pagan |
ET3 Harry U. Allison | FN Allen R. Grissinger | F2EM Charles A. Park |
SN Elmer L. Alverson | SN Alvin M. Guscatt | S2 Billy J. Parker |
EM3 Paul W. Armstrong | MM1 Fred Hagan | RM3 Denzil B Parker |
MM3 John H. Atchley | FA Mervin Halfner | EMC Ennis F. Parr |
ET3 Gene L. Baker | MOMM3 John A. Hall, Jr | S2 Floyd T. Patterson |
MM3 Edward J. Baldyga | FA Donald R. Halm, Jr | F1 Wennie F. Paulsen |
RD3 Wilmer H. Ballenger | FA Lynos S. Halverson | S2 Albert H. Payne |
TM3 Glenn R. Barnes | SA Adrian Hamilton | SN George H. Payne |
S1 William W. Barrett | S1 Joseph E. Hammel | SA Gene E. Peigne |
CS3 Earl D. Bartholemew | SA Lavern E. Harder | FN Edwardo Perida |
CPHM John J. Barton | SA Robert D. Harder | TN Herman Perigreno |
GMC Charles James Bass | SA Jerry D. Hardy | RD3 George Phillips |
SA James R. Bass | CTM George N. Harris | CRM Cecil C. Pierson |
MM3 William F. Battaglia | CMM Lawrence B. Hawkins, Jr | SDC Sofronio Policar |
S2 Russell L. Beadle | QM2 Harry W. Heckler | FC2 Elbert D. Potts |
MM2 William A. Bennett | S1 L. Heckler, Jr | BT2 Raymond C. Powell |
RM1 William D. Bennett | SA R. C. Heffelfinger | S2 Michael J. Powers |
BM3 Paul J. Bennington | MMC Harry W. Heiser | SA Leopold V. Preat |
F1MOMM Charles H. Bentley | ET3 Ronald P. Helberg | GMSN Charles F. Ralston |
BKR3 Manuel J. Billips | S2 Charles Levine Henderson | TM3 Donald O. Rausch |
TM3 John W. Bland | BMC George W. Henry | S1 Hugh R. Reed |
TN John Blue | F2 Eldon F. Hentges | MM3 Walter G. Reiche |
S1SOM Allen M. Blunt | MOMM3 Lloyd C. Hewett | RM2 Frank G. Riddle |
RD2 Robert Boknevitz | SN Robert E. Hightower | SN William R. Riddle |
FC3 John Billy Bone | GM3 Roger M. Hildebrand | SO3 Jammie Eugene Riecke |
S1 Lee Bonner | GMC Lewis R. Hill | SH3 Ignacio Rincon |
SA Rene C. Boucher | QMC Paul Wilson Hill | Y3 Robert L. Rippen |
TMC James D. Brawner | CK3 Howard Holman | SA Raiford L. Roberts |
EN1 Christian A. Brekke | CTM Harry C. Holt | S1 Bennie F. Rodgers |
CGM Carleton F. Brown | S1 John W. Hook | SA Bobby W. Rodgers |
S1 Eugene L. Brown | F1 Thomas R. Hoover | WT3 Thomas V. Rodriguez |
SA Robert J. Bruce | QM2 John A. Hopkins | SA Roscoe Rogers |
S2 Harry Bryan, Jr | SM1 Everett D. Houdesheldt | COX George H. Ronn |
S2 Ray K. Bryant | F2 David H. Huffman | FN Vernon E. Ropka |
SA Emmitt Jose Buck | S1 Doyle L. Hughes | TN Valentin Rosete |
CSF Robert P. Buck | S2 William R. Hunker | CSC Jess LeRoy Row |
RMSA Jack L. Buckner | S2 Milton G. Hunter | PHM3 Estern H. Ruble |
SA Chester L. Bull | S1 Max W. Hutchison | SA Charles E. Rutledge |
SA Donald E. Bunyan | FN Melvin O. Hutt | TM3 Euel Ryan |
SA Jack C. Burleson | RM3 Leo L. Ingenice | SA Raymond E. Sadler |
GM3 James E. Burton | SO3 David Harras Jackson, Jr | GM3 Homer T. Salyer |
F1 Farron E. Burtonshaw | RMSN Ellis H. Jackson | S1 Lester R. Schauer |
SA Walter R. Busch | RM2 Robert Lee Jackson, Jr | ETM3 D. G. Schindler |
FA Beauford D. Byerly | TMC John W. Jenks | F1 Alvin H. Schroeder, Jr |
S1 Freddie B. Cain | SA Richard F. Johnsen | RMC Karl O. Schultz |
SA/FA Morris Reece Cain | TM2 Curtis W. Johnson | RD2 Arnold N. Schumacher |
CK3 Francisco M. Caliwan | SA Eugene F. Johnson | TN Willie Scroggins |
GM2 Frank A. Cambre | S2 Harland K. Johnson | ET3 G. E. Searcy |
S2 Walter A. Canter | MMC Lloyd S. Johnson | FN Boyd Clark Searle |
CPHM Harold G. Capehart | STM2 Ulysses Johnson | GM2 Lewis M. Seay |
S1 Pinkie L. Carlisle | F1 William F. Johnson | SA R D C. Seddell |
COX Wayne V. Carlock | MMC Walter H. Johnson | CSC C. A. Shelton, Jr |
S1 Ted S. Carson | S1 James M. Jones | MM3 James L. Shelton |
FA Robert L. Carter | STM2 Willam L. Jones | S1 Owen A. Sherman |
GM3 William C. Carter, Jr | BT3 Raymond Edward Jordan | S1 Clair M. Sherner |
WT2 Francis J. Chandnoit | F1 Raymond P. Kaczmarek | SA Ray P. Shew |
SA William L. Clare, Jr | RM3 Richard P. Kamphaus | SA Albert N. Shipman |
EM1 Franklin J. Clark | FN Gordon R. Karmenzind | ME3 John E. Shopf |
FN Harold Clay | FN Edward T. Keeman | SN Leo J. Skaparas |
S2 Albert V. Clemmons | Y3 John D. Keller | SA Glen I. Skidmore |
GM2 Arthur G. Cleveland | S1 Lawrence E. Kelley | SA Furment A. Skiotis |
SA Merlyn D. Cleveland | S1 John F. Kennelly | MOMM3 Ernest R. Smalley |
GM2 Levi C. Clokey | RM3 Paul N. Krueger | S2 Jerome Smilo |
F1 Joe c. Closup | CTM Harvey B. Krukow | SA Bobby N. Smith |
S2 Daniel M. Cochran | MM2 Duane Fred Krull | B3 Clifford P. Smith |
FA Carlos B. Coffey | FN Edward Kurtzman | CEM Grover G. Smith |
S2 James E. Coffey | S1 Joe A. Kuykendall | SN Hubert R. Smith |
SA R W Cogley | S1 Winston R. Lackey | FA Jake R. Smith |
SA Alvin Coker | PHM1 Arvis C Latham | SA Roy C. Smith |
SA Billy G. Coleman | F1 R. Donald Laufer | S2 Roy H. Smith |
SA Kenneth R. Collins | S1 Henry H. Lawniczak | F2 Thomas C. Smith |
S1 Robert H. Cone, Jr | BT1 Rayford M. Leith | FN Wesley C. Smith, Jr |
DK3 John Connelly, Jr | MAM3 Melbourne J. LeMaitre | F1 John D Smitherman |
F2 Jade J. Constant | S2 George E. Lindemann | S1 Ralph A. Soley |
FP3 Rudolph A. Coppotelli | MMC Philip A Lintz | SA Ronald Souza |
SA John T. Corbell | S2 Billy L. Lochala | BM2 Vearl R. Spray |
S1 James R. Coryell | MM3 Floyd M. Logan | MRFA Richard R. Spurlock |
QM3 Leroy G. Cougle, Jr | TM2 James V. Long, Jr | SD1 Chester Stamps, Jr |
S2 Luther O. Cowden | FC2 Lawrence J. Lotz | FC2 Richard E. Stebbins |
MM3 Bobbie S. Cox | S1 Lowell Edward Love | RM3 Willis E. Steinhoff |
MOMM3 Daley J. Cox | FA Stanley Lucas | SA Kenneth L. Stevenson |
S2 James E. Cox | Y2 Robert E. Lykins | CWT Walter Stevenson |
MM3 Lewis P. Cox, Jr | MM1 Charles E. Mabee | S2 Thomas Joseph Storrs |
SA Harold C. Crawford | MM3 Herman J. Majerowicz | YN3 Jesse E. Strickland |
COX Edmund R. Crittenden | S1 Robert C. Manney. Jr | FA John L. Stroman |
S1 Jack J. Crocker | F1 M. N. Martinez, Jr | F2 James M. Sullivan |
BMC Edward Lee Cross | F1 John H. Mason | EMFA Keith E. Sullivan |
S1 James W. Crowson | SN Charles J. Mathieu | EMFA Robert J. Swanson |
SA Kenneth D. Cudd | S2 Truman R. Mattingly | CS2 Samuel L. Taft |
SA Norman Cuellar | SOM3 Glenn E. McAdoo | SD2 Marine G. Taitano |
CBM Richard K. Culley | TE3 William M. McAlister | F2 Bernard F. Tepper |
QM3 William J. Curran | SSMB3 Robert M. McBrien | S1 Herman A. Terharr |
SC3 Willis A. Curtis | S1 Phillip G. McClellan | S1RDM Alvin D. Thierolf |
EMFA C. L. Cutler | SA Forrest E. McCullough, Jr | CEM Andrew G. Thomas |
SA Robert B. Dake | FN H. F. McDermott | F1 Lewis Tillman |
GM1 William E. Dalton | SK3 James J. McEvoy | FA Leland L. Tolbert |
SA Billie L. Davis | S2 Eugene McGinnis | BM1 Grady B. Trantham |
FA Robert K. Davis | Y2 Charles J. McManus | SA Billy J. Turner |
SA Oliver E. Day | S1(SKD) Edwin G. Mcmanus | QMC John Turner |
MM1 Pasquale DeLillo | WT3 W. H. McRaney | FA Ernest A. Tweedy |
TM1 Willis B. Denlinger | F1 Robert A. Meade | FA Richard U. Vallery |
BTC Emile E. C. Despres | S2 Gilbert N. Medina | TM1 John H. VanSkike |
RDM3 Jesse F. Dial, Jr | SA Forest C. Medlin, Jr | S2 Loyd W. Vassey |
SA Allen E. Dickerson, Jr | S1 Michael R. Mellado | S1Y Richard E. Vicent |
F1 Robert C. Dickman | SA Ted A. Mendenhall | S2 Roy G. Vickers |
S1 John G. Dietz | ETM3 R. P. Mikesell | F2 Manley Victory |
SA John K. Dillon | S2 Bernard Milas | TN Vicente Viray |
GMC Alfred C. Disney | SN Harold N. Milburn | WT3 Raymond Voges |
EMFA M. F. Dixon | MM2 Milford L. Miller | S1 James D Walden, Jr |
SA William G. Donica | S1SOM Raymond S. Milner | S2 James W. Walker |
S2(ENC) Jerome S. Donndelinger | SA John P. Milus | FN Robert L. Walker |
TN Hilario Doropan | SA Gerald L. Minerd | SA Charles A. Wall |
SN Earl W. Douglas | S1 Richard G. Minert | S1 William W. Waren |
S2 Nathan E. Doyle | SN Mervin J. Mire | BM2 Harold T. Warp |
BMC John W. Drake, Jr | IC3 Edward E. Mitchell | BT3 William M. Waudby |
FA Robert W. Duthaler | SC1 James E. Mitchell | FA James E. Weaver |
QMSN H. Fisher Edge II | S2 Donald E. Mittendorf | ST1 Harvey Webb, Jr |
TN Robert L. Edwards | TN Ricardo E. Montoya | FC2 Roy Webb |
FCSN Edward D. Eidt | HMCA Lloyd E. Moore, Jr | F2 William J. Weber, Jr |
S2 Ted J. Ellis | SA Elario C. Moreno | BM1 James H. Weeks |
SA Thomas M. Elrod | S2 James R. Morgan |
S1 Garret G. Weiland |
BT1 Dominic V. J. Errigo | SA Howard E. Mortensen | BTC Jesse Carlton Wells, Jr |
EM3 Francis A. Evans | S1 Charles D. Morthcutt | FA LeRoy Wells |
S2 Leland Everett, Jr | SA Eugene J. Murch | F1 Ronald G. Wesenberg |
GM3 Dean E. Eyster | SA Earl L. Murks | QMSN Arthur R. White |
CQM William H. Feeley | SA George W. Murray | RMSN Richard A. Wilkins |
BTC John W. Ferko | YN3 David F. Musselman | STM1 Lloyd E. Williams |
SA Johnnie Ferraro | FC3 Robert C. Nanney, Jr | CGM Thomas R. Williams |
S1 C. J. Ferruggia | BT3 Leroy A. Nease, Jr | B3 Walter E. Williams |
FA John A. Fidinger | CQM Bernard Neely | MMC Marion F. Wilson |
SN Michael J. Fitz | SA Jesse C. Ness | SC1 Eldon C. Winslow |
SA Horace H. Foster | SA Lawrence New, Jr | CSK Chester P. Wolch |
COX Melvin H. Fowler, Jr | S1 Jackie D. Nichols | SN James A. Wolf |
S2 Charles A. Freeman | MMC Roy W. Nieman | ETM3 Walter P. Wolff |
FN J. Charles Frink | ET3 Raymond G. Nightingale | BM1 Raymond P. Worsham |
MM3 Jack W. Fulbright | SO2 Joseph A. Niswonger | F2EM Thomas L. Wosniak |
F2 Frederick A. Furrie | CM3 Luther O. Nix | SA Robert E. Wright |
WT2 Richard B. Gaddis | SA William F. Norris, Jr | S1 Charles L. Wynn |
SA Robert E. Gaines | S1 C. D. Northcutt | SA Roy Yates |
FA Emmanuel Galanis | SA Berlin J. Norvell | SA Danual Yokley |
RDM1 Cecil D. Gillenwater | SA Carl A. Nyholm | STM2 Edgar D. Young |
CTM Ralph H. H. Glaspey | GMC Glenn A. O'Brien | S2 Robert L. Younger |
F1 Joe C. Glosup | ENC Alvin L. Ogle | GM2 Howard M. Zumberge |
Died as result
of an accident resulting in a fall overboard
Shipmate who has been called
to the Final Muster
Plank Owner